DOĞRUDAN SATIŞ VE NETWORK MARKETİNG ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Doğrudan satış ve Network Marketing, eş anlamlı kavramlar olarak bilinse debirbirlerinden çok farklı iki sistemdir. Doğrudan satış, bir tüketicinin bir müşteriye doğrudan bir şey satması ve bunu yaparken perakende kâr elde etmesidir. Network Marketing ise ürünleri tüketmek, her ay müşterilere satış yapmakve birkaç kişiye sponsor olan bir ekip oluşturmakla ilgilidir.

Doğrudan satış ve Network Marketing arasındaki farkı bilmeniz, bu sistemlerin sunduğu fırsatlardan hangisinin sizin için en uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Doğrudan Satış

Doğrudan satış; bir satıcı tarafından ürün veya hizmetin tüketiciye evinde, iş yerinde veya satıcıya ait perakende satış yeri olmayan bir yerde anlatılarak ve/veya gösterilerek tanıtıldığı bir satış yöntemidir. Sattıkları kadar kazanırlar, bu da perakendeciye satış yaparken satıcıya daha fazla gelir vermeleri anlamına gelir.

Doğrudan satış sisteminde şirketler genellikle daha dayanıklı ürünler pazarlamaktadırlar. Bilet, tencere-tava, aksesuar gibi genel ihtiyaç ya da tüketim ürünleri bunların başında gelir. Doğrudan satış şirketleri ürünleri çok daha uygun fiyata tüketiciye ulaştırmakta ve kendisi daha yüksek kar etmektedir. Komisyon, perakende satış yapan kişiye gider.

Network Marketing

Network Marketing (çok katlı pazarlama), kullanılan bir ürünün memnuniyeti ve o ürünün tavsiyesiyle gelir elde etmek olan yeni bir ticaret modelidir. Doğrudan satışın gerek pazarlama gerekse kazanç elde etme yönünden geliştirilmiş şeklidir. Uzun vadeli bir kazanç istiyorsanız Network Marketing bunun için daha uygundur. Network Marketing’de ürün yine dağıtıcılar tarafından satılır, ancak satış süreci genellikle yakın çevre ile başlar.

Aynı zamanda Network Marketing sisteminde satış yapmakla kalmayıp, müşterilerinizi de kendi ekibinize alabilir, onları alt kümeniz yapabilirsiniz. Şirket kaliteli ve avantajlı ürün gamına sahipse, satıcı kişi “daimi müşteri” kazanır. Bu da az miktarda da olsa devamlı gelir sağlar.

Stok tutma ve her ay ürün çekme zorunluluğu yoktur. Sadece evrak masrafları gibi basit şeyler vardır. Daha az masraflıdır. Bu da minimum maliyet ve minimum risk demektir.

Sistem, esnek çalışma saatlerinden dolayı tam zamanlı veya yarı zamanlı kariyer planı oluşturup çalışma imkânı sağlar.

Network Marketing işi yapanların ilerlemeleri performansları ile doğru orantılıdır. Azimli ve istikrarlı olursanız, çok çalışmaktan ziyade verimli çalışma ile hızlı büyümeniz kaçınılmaz olur.

Toparlarsak, Network Marketing için doğrudan satış sisteminin üst modeli diyebiliriz. Unutmayın, Network Marketing alanında başarılarını kanıtlamış olan QNET, çalışanlarının ve iş ortaklarının hep destekçisidir ve onları iş süresince asla yalnız bırakmaz.

Scroll to top