gunese-cikarken-ne-yapilmali

Güneşe Çıkarken Ne Yapılmalı?

Hepimiz aslında güneşi, güneşin verdiği aydınlık ve sıcaklığı çok seviyoruz. D Vitamini açısından ise vücut için büyük bir öneme sahip olan güneşin, bilinçsizce güneşlenmeyle pek çok cilt rahatsızlığına neden olduğunu da biliyor muydunuz?

Yazın gelmesini heyecanla bekleyen birçok insanın bu dönemi sağlıklı ve verimli geçirmeleri için ne yapmaları gerektiğini sizler için sıraladık.

 • Öncelikle basit bir yöntem olan güneş gözlüğü kullanarak işe başlanılmalıdır. Güneşe çıkmadan önce mutlaka gözlüğünüzü takmalısınız.
 • Güneşten korumada ilk önemlerden biri de teması kesmektir. Saat 10:00 ile 15:00 arası güneşin geliş açısı dik olduğundan bu saat aralığında güneşe çıkmamak önerilir.
 • Açık renkli ve sık dokulu giyseler giyilmelidir.
 • Meksika tipi şapka takmakta güneşe çıkılmadan önce yapılması gerekenlerin başında gelir.
 • Koruyucu krem ürünleri güneşe çıkmadan en az 20 dakika önceden sürün. Ter ve suyla birlikte deriden atılan bu ürünleri belirli aralıklarla yenilemeyi unutmayın. Kremler güneş ışığını yansıtarak cildi korurlar. Cilde yoğun bir bariyer yaparken cilde zarar vermezler. Sürüldükleri zaman beyaz bir tabaka halinde görünen kremler, güneşten korunmak için en sağlıklı yöntemlerden biridir. Unutulmamalıdır koruyucu kremlerin en az 50 faktör üzerinde olması gerekmektedir.

Tüm bu uygulamalar ilerideki yaşlarda oluşacak olan cilt problemlerinizi önlemekte sizlere yardımcı olacaktır.

Hangi Cilt Tipi Güneşten Nasıl Korunmalı?

 • Sarışın ve Kızıl Cilt Tipine Sahip Olanlar: Cilt rengi beyaz ya da açık pembe olan sarışın ve kızıllar genellikle bronzlaşmakta güçlük çekiyor. Bu cilt tiplerinde korunmasız bir şekilde güneşte kalmak yanıklara yol açabiliyor. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaları gerekiyor. Bu cilt tipine sahip olan kişilerin vücut losyonu ve yüzleri içinse krem kullanmaları gerekiyor. Bunların yanı sıra yüz

  generic levitra

  , boyun ve el gibi açıkta kalan yerlerine sadece yaz aylarında değil, her mevsimde koruyucu sürmeyi alışkanlık haline getirmeleri gerekmektedir.

 • Kumral Cilt Tipine Sahip Olanlar: Hafif bronzlaşma oluşabilen bu cilt tipleri güneşe; sarışın ve kızıllara göre daha duyarlı olabiliyor. Dolayısıyla uzun bir süre güneşlenme olayı gerçekleştikten sonra ancak vücutlarında yanıklar oluşabiliyor. Kumrallarda yukarıda belirttiğimiz özelliklerin yanında 50 faktörlük bir koruma kremi değil de 30 faktörlük bir koruma kullanabilirler.
 • Esmer Cilt Tipine Sahip Olanlar: Koyu ten rengine sahip olunsa bile önerilen saat aralığında bu cilt tipinin de güneşten kaçınması gerekir. Kuru cilde sahip olan esmerler krem, yağlı bir cilde sahip olan esmerler ise losyon veya sprey formundaki ürünleri kullanabilirler. 15 faktörlük bir cilt koruma kremi esmerler için yeterli olacaktır.

Güneşli günlerin güzel ve sağlıklı geçmesi için önlem alınması gerektiğini unutmamalı ve ileri yaşlarda oluşacak olan tüm problemlerin şimdiden önüne geçebileceğinizin farkında olmalısınız.

Scroll to top