NETWORK MARKETING KAZANDIRIYOR MU?

21. yüzyılın ticaret sistemi olarak değerlendirilen Network Marketing sisteminde, satılan ürünlerin aracı kullanılmadan son kullanıcıya ulaşması sağlanır. Ortada toptancı, ajans, bayi gibi farklı aracılar yoktur. Böylece aradaki ödemelere ve ek maliyetlere bir bütçe gitmez. Ödenecek ek maliyetlerden sağlanan tasarruf ya ürünün fiyatını aşağı çeker ya da satıcı kişinin (bağımsız temsilcinin) kârını yükseltir. Peki, gerçekten ortada bir kazanç var mıdır?

Network Marketing sistemi sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde ciddi bir para kazanma yöntemi olarak görülüyor. WFDSA (Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu), SELDIA (Avrupa Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu) ve DSA (Doğrudan Satış Dernekleri) her yıl nisan, mayıs aylarında geçen yılın gerek bölgesel gerek Global Network Marketing pazar maliyetlerinin olduğu grafiklerini açıklarlar. 2018’de açıklanan 2017 verileri aslında bizlere sektörün geçen yıllarda nerelerden gelip önümüzdeki 5 yılda nerelere varacağını açıkça göstermekte. Sizler için Network Marketing istatistiklerinde en doğru bilgiye ulaşmak için sektörün öncü derneklerinden, kurumlarından ve web sitelerinden yararlanarak bu içeriği hazırladık.

Network Marketing Global Satışları

Dünya Doğruda Satış Dernekleri Federasyonu (WFDSA)’nun açıkladığı 2017 resmi verilerine göre, oyun-film-müzik sektörünün toplamından daha büyük olmuş ve kendini ispatlamış bir sektördür. Açıklanan veriler incelendiğinde ilk dikkat çeken, Network Marketing sisteminin 2009 yılından bu yana sürekli büyüyen bir sistem olduğudur. Yıllık cirosu son 8 yılda 72 milyar dolar artarak 189 milyar dolara ulaşmıştır.

Network Marketing Bölgesel Büyüme

2012-2017 verilerini incelediğimizde ise Network Marketing Sistemi beş yılda 200 milyar dolara yaklaşan dev bir sektör haline gelmiştir. Sektörde son 5 yıldır milyar dolarlık bir yükseliş devam ediyor.

Network Marketing Global Temsilcileri

Son 9 yılda Network Marketing’e olan ilginin giderek arttığını açıklanan verilerden de net bir şekilde görebiliyoruz. 2009 yılında yıllık 74 milyon bağımsız temsilciye ulaşan sektör, 2017’de 116 milyon temsilci ile son sektör tarihinin en fazla temsilci sayısına ulaşmıştır.

En Büyük 10 Network Marketing Pazarı

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip ABD, Çin ve Brezilya gibi ülkelerin yanı sıra Almanya, Fransa, Kore gibi Türkiye’ye yakın nüfuslu ülkeler Network Marketing’de çok çok ileride. Bunun olduğunu görmek Türkiye pazarının daha ne kadar büyüyeceğini de bizlere göstermektedir.

 Yapılan araştırmaları ve 2012 – 2017 arası açıklanan verileri incelediğimiz zaman çok rahat diyebiliriz ki, evet, Network Marketing Sistemi çalışmanızla doğru orantılı olarak para kazandırıyor. Sizi boş vaatlerle kandırmayacak doğru şirketi bulmak bu noktada çok önemli. QNET sayısız bağımsız temsilcisi, memnun müşteri portföyü ve altı dolu vaatleriyle size yıllardır hizmet ve güven vermeye devam ediyor.

Scroll to top