Network Marketing’in “Network” Kısmı Nasıl Kurulur?

Kavramsal olarak, hepimiz bir network ya da Türkçe tabirle “”ın kişisel ve ticari gelişim içinönemli olduğunu biliyoruz. Bu topluluk, doğru kullanıldığında çok şey öğrenebileceğimiz gibi aynı zamanda da öğretebileceğimiz, mükemmel bir kanaldır. Bu yüzden farklı ağlar kurmak son derece mühim bir konudur. Böyle söylenince akıllara tek bir soru geliyor: “Peki ama nasıl?”

Öncelikle etrafınızı size ve işinize değer katabilecek çeşitli beceri ve arzuları olan bireylerle kuşatmanız çok önemlidir. Hangi yolla olursa olsun, öğrenmenin ve yenilenmenin sonu yoktur. Bunu yaparken de bize en büyük desteği çevremizdeki insanlar, kurduğumuz ağlar verir. Kendimizi kişisel veya iş alanında geliştirmek ne kadar önemliyse, bu gelişimi destekleyecek ya da aktarabileceğimiz ağlar kurmak da o kadar önemlidir. İşte ağın devreye girdiği yer tam olarak burasıdır.

Sıfırdan Başlamak

Bu işe başlarken ağınızı mümkün olan en kısa sürede kurun, zamanınızı boşa harcamayın. Unutmamalısınız ki şu an işin başındasınız ve önünüzde aşılması gereken çok yollar yokuşlar var ve elinizde o yolu yokuşları aşmanızı sağlayan hiçbir şey yok. Bağlantı kurabileceğiniz kişiler, insanlar, ağlar, olması gereken topluluklar ve size finansal destek verebilecek hiçbir şey yok. Bu nedenle kendiniz ve fikirleriniz için sağlam bir ağ temeli oluşturmakçok önemlidir. Alanınızla alakalı topluluk etkinliklerine katılın, size ilham veren kişilerle tanışın ve onlardan dersler çıkarın.

İşinizi ve zevklerinizi birleştirin

En iyi bağlantılarınız otantik ve anlamlı etkileşimlere dayanmalı. Bunun içinde karşınızdaki kişilerin gerçekte kim olduklarını tanımak bu ortak zemini kurmanızda çok önemlidir. Tutkularını, sevdiği şeyleri ve yaşam hedeflerini öğrenin, Bunlar hakkında bilgi edinmek içinse onlara zaman ayırın. İşinizle veya özel yaşantınızla ilgili katıldığınız etkinliklere katılın. Böyle etkinlikler sizin için biçilmiş kaftandır. Bu tarz yerlerde sıcak bir merhabanın size açabileceği sayısız kapı olabilir.

Gerçekleri kabul edin

Herhangi bir projeye yeni başladığınızda, işinizle kazancınızın doğru orantılı olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak başlangıçta işler öyle toz pembe olmaz. Her zaman alacağınızdan biraz daha fazlasını vereceğinizi bilmelisiniz ve öyle davranmalısınız.

İşin bu kısmını hallettiğinizde, geriye sadece kilit ilişkileri beslemek kalacaktır, yani kurduğunuz ilişkilerin devamlılığını sağlamak. İşin en zor kısmı da burasıdır. Tüm bağlantılarınızla irtibatta kalmak neredeyse imkânsız olsa da, bunun için çaba göstermek önemlidir. Bağlantılarınızın askıda kalmasına izin verirseniz, ilerlediğiniz yolun bozulmasına neden olmuş olursunuz.

İnsancıl olun

Network kurduğunuz insanlara kişisel ilgi göstermeye çalışmalısınız. Çünkü diğer girişimcilerle bağlantı kurmak her zaman eğlencelidir. Onların sadece birer iş olmadığını düşünür ve öyle davranırsanız, başarılı olmak için ihtiyacınız olanı elde edersiniz. 

Network kurarken, zaman geçtikçe ve ağınız büyüdükçe, kendinize olan güveniniz de artacaktır. Önünüzde uzun bir yokuş olsa da bu yatırım o yokuşu çıkmaya değer. Son olarak, egonuzu herhangi bir iş ilişkisinin dışında bıraktığınızdan emin olun. Unutmayın, ağ oluşturmak ego işi değildir.

Scroll to top