DOĞRUDAN SATIŞ İŞİ YAPMAK İÇİN 5 NEDEN

Doğrudan satış (ya da network marketing), ürün ve hizmetleri bir mağaza olmadan direkt tüketicilere dağıtan bir perakende ağıdır. Kalıcı bir mağazayı korumak yerine, bu şirketler müşterileri ile birebir ilişkiler kurabilmek ve doğrudan satış yapmak için bağımsız danışmanlar görevlendirmektedir.

Başarılı doğrudan satış şirketlerinin arasında QNET gibi örnekler bulunmaktadır. Bir girişimcinin doğrudan satış işinde bağımsız bir danışman olmayı seçmesinin birçok nedeni vardır. Bu yazımızda 5 nedeni detaylı bir şekilde anlatacağız.

1 – Girişimcilik

Girişimcilik denildiğinde akla kendi işinin patronu olma hissiyatı gelebilir. Doğrudan satış sayesinde bu durum tam olarak mümkün. Bağımsız temsilcilik, tamamen kazancını çalışma oranınla kendin belirlediğin, istediğin zaman istediğin yerde çalışabildiğin bir meslektir. Sıfırdan bir girişim açmak yerine çoğu girişimci belirli marka ve şirketlerde bağımsız temsilci olarak doğrudan satış yapıyor. Bunların birçok örneği çevremizde mevcut. Bu şirketler kendi isimlerini en iyi şekilde tanıtarak bir nevi ekmeğinize yağ sürmüş durumdalar. Tek yapmanız gereken, bu işi benimseyip bu yolda kendinize hedefler koymaktır.

2 – Tecrübeye Gerek Yok

Hayat şartlarına baktığımızda üniversite bitirmiş gençlerimiz asgari ücret karşılığı, sevmedikleri işlerde çalışıyorlar. Yeni mezun oldukları bölümlerde tecrübe ve sektör deneyimi arayan şirketler maalesef iş imkanı sağlamıyorlar. Belki de doğrudan satış sektörünün bu denli büyümesinin en büyük sebebi herhangi bir tecrübe, diploma ya da sertifikaya ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu sektör çoğunlukla kendi hedeflerine ulaşmayı amaçlayan üniversite öğrencileri ve yeni mezunlardan oluşmakta. Tek yapmanız gereken doğru adımları atarak hedeflerinize ilerlemek.

3 – Sosyal Ağ

Bugün herkesin elinde birer akıllı telefon mevcut ve bu cihazları çoğunlukla sosyal medyada vakit geçirerek kullanıyorlar. İşte doğrudan satış sektörünün belki de en büyük pazar ağı burası. Evinizde oturup sadece internetten satış yaparak bile gelir elde etmeniz mümkün. Ayrıca kendi network ağınızı da genişleterek, yeni insanlarla tanışıp, arkadaş edinebilirsiniz. Sosyal medyanın büyüklüğünü düşünecek olursak, bir mağazaya gelen müşteriden daha fazlasının belki de sizin sitenize, Instagram hesabınıza, hatta telefon numaranıza ulaşması muhtemel.

4 – Esnek Çalışma

Şahsen benim en sevdiğim kısmı esnek çalışma diyebiliriz. Bu sayede kendine ve ailene istediğin zaman vakit ayırabilir, çalışma saatlerini kendin ayarlayabilirsin. Açıkcası bu sektörün büyümesiyle sabah 9 akşam 6 algısı kendini artık esnek çalışma saatlerine çekmiş durumda. Özellikle üniversite öğrencileri kendilerine hem ek gelir olması hem de okullarını aksatmamak için bu sektöre yoğun ilgi duyuyor. Bu durumda haliyle doğrudan satış sektörünün bağımsız birer temsilcisi olma yolunda bizleri heveslendiriyor.

5 – Kazanç

Çalışmalarımızın bir karşılığı olmalı ve bu kazancı yaratmak da kişinin kendisine bağlı. Hedefleriniz ve planlarınız doğrultusunda ilerlediğiniz takdirde bu sektörde kazanmamak mümkün değil. Şunu bilmekte fayda var: bağımsız birer temsilci olarak kazancımızı kendimiz belirleriz. Atalarımızın da dediği gibi, “ne kadar ekmek, o kadar köfte.” Bu sektör için kullanılabilecek en doğru atasözü diyebiliriz. Kazancımızı belirlerken kendimize karşı objektif olmalı ve getirilerimize odaklanmalıyız. Çalışmalarınızın karşılığı size ek gelir hatta ana gelir kaynağı bile olabilir.

Doğrudan satış yaparak başarı yakalamış insanların başarı hikayelerini okumak isterseniz diğer yazılarımıza göz atabilir, doğrudan satış sektörünü onların cümleleriyle dinleyebilirsiniz.

Etiketler : Bağımsız Temsilci, Doğrudan Satış, Kazanç, Ek Gelir, Gelir Kaynağı, Esnek Çalışma,  Girişimcilik

Scroll to top