YENİ YILDA SEKTÖRDE BEKLENEN 5 TREND

 

Önlem almak başarılı olmanın anahtarlarından birisidir. Yola çıkmadan önce, gitmemiz gereken yere zamanında varmak için trafiği kontrol etmek, saati ayarlamak ve ulaşım araçlarını planlamak gibi aldığımız onlarca önlem var. Bu önlemleri, işimiz için de geleceğe yönelik en kapsamlı stratejiye sahip olmak amacıyla, sürekli değişen ve gelişen teknolojiyi takip ederek yapıyoruz.

2020’de doğrudan satış endüstrisinin başarısını tanımlayacak en son trendlere bakalım ve bizi nelerin beklediğini görelim.

 

  1. Bağımsız İş Koluna Destek Olmak

Bağımsız iş kolu, giderek daha fazla insanın para kazanmak için geleneksel olmayan girişimcilik fırsatlarına katılmayı seçmesi nedeniyle önemli bir ilgi alanı haline geliyor. Siz de kişiselleştirilmiş eğitim sağlayarak distribütörlerinizin ve onların ilgi alanlarının yanında olun. Her distribütörün hedeflerine ulaşarak kendi işlerini kurmaları, onları hem meşgul edecek hem de çok daha aktif hale getirecektir.

 

  1. E-Ticaret Devlerinin Alışveriş Kültürünü Benimsemesi

Tüketicilerin sürekli değişen ihtiyaçlarını takip ederek, satın alma deneyimlerini olabildiğince sorunsuz hale getirmeye çalışan doğrudan satış şirketleri, üç temel hususu ele almaktadır.

İlk olarak alışverişi basitleştirin. Karar veren ile gerçekten satın alan tüketiciler arasındaki engel ne kadar az olursa, bir markanın daha fazla satın alma ve onlarla daha fazla etkileşim kurma olasılığı o kadar yüksek olur. Ürün bilgilerinin yanı sıra basit ve sezgisel bir alışveriş deneyimi sağladığınızdan emin olun.

Alışverişi samimi hale getirin. Teknoloji platformları, benzer düşüncelere sahip tüketicileri bir araya getirebileceğimiz, onlara sohbete katılabilecekleri ve etkileşim kurabilecekleri başarılı bir alan açtığımız yerdir. Ulaşılabilir olun, topluluklara odaklanın ve etkileşim kurun.

Son olarak alışverişi veri odaklı yapın. Satın alma süreçleri, ilgi alanları ve ihtiyaçların net bir resmini çizmek için tüketici davranışlarını analiz edin. Bu şekilde, doğru teklifi doğru kişilere doğru zamanda sunacaksınız. Tüketicilerin ihtiyaçlarını onlar fark etmeden önce tahmin edebilecek ve distribütörlerinizin işlerini büyütmelerine son derece yardımcı olacaksınız.

 

  1. Z Jenerasyonunu Çekmek İçin İnfluencer Pazarlamasından Faydalanmak

Doğrudan satış şirketlerinin kitlelerine ulaşma şekli değişti. Artık dünyanın ortak bir dili var ve bu dil, influencer pazarlama yoluyla gerçekleştirilebiliyor. Araştırmalara göre, şirketlerin %92’si geniş bir kitleye ulaşmanın etkili bir yolu olarak influencer pazarlamasını gördüğü ve %82’sinin bu yaklaşımdan edinilen müşterilerin kalitesinin diğer herhangi bir kanaldan daha iyi olduğuna inandığını göstermektedir.

Z kuşağı, özellikle YouTuber’ları ve Instagram Influencer’ları takip ediyor ve satın alma kararları konusundaki tavsiyelerine güvenerek bu insanlara sadakat besliyorlar. Reklamlarında ünlü kişilere yer veren Geleneksel Reklamcılık ise, Z neslinin dikkatini çekemiyor artık.

 

  1. Kadın Girişimcilere Destek ve Gelişmelerine Yardımcı Olmak

Doğrudan satış şirketleri, kadınların girişimciliğe girmelerine ve işlerini büyütmelerine yardımcı olmak için büyük adımlar attı. Siz de, kadın girişimcilerin finansal özgürlük hayallerini gerçeğe dönüştürmek için ihtiyaç duydukları araçlara ve eğitime erişimini kolaylaştırın. Distribütörlerinizin her birinin, işi öğrenebilecekleri mentor veya topluluk desteği gibi doğru kaynaklarla donatıldığından emin olun.

 

  1. Sağlık Sorunlarıyla Mücadele

Doğrudan satış yapan şirketler, sağlık hizmeti girişimlerini sürdürmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzı bilincini artırmaya devam ediyor. Çalışanlarınızın sağlığına dikkat edin ve bilinçlenmelerine izin verin. Böylelikle distribütörleriniz, onlarla ilgilenen bir şirketin parçası olmaktan mutluluk duyacaktır. İster küresel araştırma ister hayati sorunları araştırmaya adanmış bir proje olsun, dünyayı daha sağlıklı bir yer haline getirmek için adımlar atın.

 

 

Scroll to top