kisisel-veriler-nasil-korunur

Kişisel Veriler Nasıl Korunur?

Kişisel veri; kimliği belirlenebilir bir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade eder. Kişisel veriden söz edebilmek için, verinin bir gerçek kişiye ilişkin olması ve bu kişinin de belirli ya da belirlenebilir nitelikte olması gerekmektedir. Kişisel verilerin korunması kanunu ile kişisel verilerin çağdaş standartlarda işlenmesi ve koruma altına alınması amaçlanmaktadır. Peki kişisel veri güvenliği nasıl sağlanır?

  • Çevrimiçi hesaplarınızı güvence altına alın: Duyulan veri ihlallerinin birçoğu kullanıcı kaynaklıdır. Yapılan bu hatalar, çevrimiçi olarak sakladığımız verilerimiz saldırıya açık hale getirebilir. Hesaplarınızı güvence altına almak için çeşitli virüs ve uçtan uca şifreleme uygulamaları kullanmalısınız.
  • Şifreler kullanın: Giriş yaptığınız her platforma farklı şifreler koymayı ihmal etmeyin. Kolay tahmin edilir veya kişisel bilgilerinizi içeren şifreler oluşturmaktan uzaklaşın. Şifre dışında parmak izi, göz taraması gibi yöntemler kullanarak cihazlarınızın güvenliğini artırabilirsiniz.
  • Verilerinizin yedeklerini mutlaka saklayın: Karşılaşabileceğiniz siber saldırılara karşı mutlaka belirli aralıklarla verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Virüslere karşı oluşabilecek sorunlara karşı mutlaka anti-virüs programı kullanmaya başlayın.
  • Uygulama erişimlerinizi gözden geçirin: Kullandığınız tüm uygulamaların cihazınızdaki hangi verilere erişmek istediğini gözden geçirin ve gerek olmadığını düşündüğünüz erişimlere izin vermeyin.
  • HTTPS tercih edin: Online alışverişte kredi kartı bilgilerinizi girmeden önce internet sitesinin güvenilir olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. İnternet adresinin http yerine HTTPS ile başladığından emin olun çünkü HTTPS ile başlayan adresler SSL Dijital Sertifika gerektirdiği için daha güvenlidir.
  • Her USB belleği takmayın: İçeriğinden emin olmadığınız USB bellek gibi harici cihazları kullanmadan önce güvenlik yazılımı aracılığıyla tarayın. Kötü niyetli kişilerin işlek noktalara bilerek bıraktıkları USB bellekler; cihazların takıldığı bilgisayarlardan veri hırsızlığı yapılmasına neden olabilir.
  • E-Postalarınıza dikkat edin: Mail listenizdeki tüm kişilere gönderim yapmanızı isteyen e-postaları açmamaya özen gösterin. Bu tarz mailleri başkalarına iletmeyin çünkü mail içerdiği bağlantılarına tıklanması durumunda dolandırılma olaylarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması anlamında derlediğimiz bilgiler oldukça önemli ve verileri korumanın kendi elinizde olduğunu unutmayın.

Scroll to top