NETWORK MARKETING NEDEN SON YILLARIN TREND SEKTÖRÜ HALİNE GELDİ?

Üretimden tüketiciye, yıllardır varlığı ile birçok insanın gelir kaynağı olan Network Marketing, neden iş hayatında trend olmuştur ve olmaya devam edecektir?

Network Marketing’in avantajlarını sayıp, neden tercih edildiğine geçmeden önce nasıl bir iş modeli olduğundan bahsetmek gerekir. Network Marketing, doğrudan satış modeli ve bir nevi ticaret sistemidir. Şirketin kişilere, direkt ya da dolaylı vesile olduğu satışlarından, önceden belirlenmiş bir ücretlendirme planıyla gerçekleşen kazancını paylaşmasıdır. Kazanç ise ürünlerin, doğrudan satış yöntemiyle tüketicilere ulaştırılmasından ve elde edilen toplam ciro üzerinden mamül komisyonun, üyeler arasında grup olarak çevirdikleri ciro ölçüsünde paylaşılmasıyla olur. Üyeler, şirketin stratejileri ve Networking Pazarlaması konusunda eğitilir. Network kuracaklar aynı yöntemleri kullanıyor olup, başına buyruk ve dağınık izlenim veremez çünkü bu durumda kazanç elde edemez.

Network Marketing, adil ve güvenilir bir alan yaratırken, bireyler de çok düşük maliyetle ve kolaylıkla kendi işinin sahibi olabiliyor. Bu klasik ticaret modelinin son yılların trend sektörü olması bu yüzden şaşılabilir değil. On binlerce insana iş ve kazanç imkânı vererek, istihdam sorununa katkı sağladığı gibi işsizliğe de formül getiriyor. Ayrıca önyargı nedeni ile uzak duran insanlar için de dünyayı saran pandemi ortamında iş hayatında evden çalışma fırsatı ile şimdiden tercih edilebilir bir sektör olmuş durumda. İlerleyen yıllarda Koronavirüs sonrası değişen hayat rutinleri ile çok da tercih edilmesi bekleniyor.

Scroll to top