olmeden-once-gorulecek-yerler

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler

Hepimizin hayalleri, planları ve ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesi vardır. Sizin yok mu? O zaman kendinize bir liste hazırlayın ve önerilerimizi listeye ekleyin!

  • Nasır El-Mülk Camii, İran:

1876 yılında Kaçar Hanedanı’ndan Mirza Hasam Al Nasir el-Mülk’ün emriyle inşaatına başlanan camii 1888 yılında tamamlanıyor. Bu camii özellikle rengarenk çini ve vitraylarıyla camiyi ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor.

  • Atlantik Okyanus Yolu, Norveç:

1989 yılında inşa edilen Atlantik okyanusu kıyısındaki 8,3 km’lik yol keskin virajlar, yola vuran dalgalar ve aşırı rüzgâr nedeniyle dünyanın en tehlikeli yolu olarak gösteriliyor.

Bambu ağacı daha çok Amerika, Asya ve Afrika’da bulunan 1000 değişik cinsi olan bir ağaç türüdür. Zor yetişen bir tür olduğundan Çin’de büyük bir özveriyle yetiştiriliyor.

  • Büyük Kanal, Venedik:

Büyük Kanal, Venedik’in büyük su trafiğini sağlayan, Grand Canal veya Canalazzo olarak da bilinen oldukça büyük bir kanaldır. Üzerinde gondolar ve deniz ulaşım araçları ile şehre güzel bir görsel hava kazandırıyor.

  • Charles Köprüsü, Prag:

Köprü 1741 yılına kadar Vltava üzerindeki tek geçiş noktasıydı. 520 metre uzunluğundaki köprü harca yumurta karıştırılarak güçlendirildiği söylenen kumtaşı bloklarından yapılmıştır.

  • Çin Seddi, Çin:

Çin Seddi dendiğinde ejderha gibi uzayıp giden dağların üzerinde bir yapı aklımıza gelmektedir. Çin Seddi’nin Çince adı “On bin Li Uzunluğundaki Duvar” dır. Çin seddi uzunluğu kilometre olarak ifade edilecek olursa, ortalama 6.700 kilometre uzunluğundadır.

  • Eyfel Kulesi, Paris:

Fransız Devrimi’nin 100. yılını kutlamak amacıyla Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak düşünülen ve 1887-1889 yılları arasında inşa edilen kule, 300 metre yüksekliğinde ve 1665 basamaklı olarak kurulmuş.

Scroll to top